piątek, 29 listopada 2013

Sprzedaż długów



Wierzytelności po bezskutecznej egzekucji komorniczej wystawia na sprzedaż wiele banków i firm telekomunikacyjnych. Cieszą się one równie dużym zainteresowaniem, co wierzytelności młodsze, bez postępowania sądowego. Sprzedaż takiego długu jest bardzo dobrą alternatywą dla własnych czy zleconych działań. Długi z umorzoną egzekucją komorniczą są zwykle spisywane z bilansu wierzyciela, co jest istotnym argumentem przemawiającym za sprzedażą. Czasami warto wycenić je nawet na symboliczną złotówkę – dzięki temu powstają zyski nadzwyczajne, co pozytywnie wpływa na wyniki.

Duża zaleta sprzedaży długu to szybki wpływ środków finansowych na konto. Jeśli firma jest w pilnej potrzebie, może to być często lepsze rozwiązanie niż inne narzędzia finansowania, oczywiście przy założeniu, że długi udało się w miarę korzystnie sprzedać. Kolejny pozytywny aspekt takiej transakcji to usunięcie wierzytelności z bilansu, a więc ograniczenie konieczności tworzenia rezerw z tytułu przeterminowanych należności. Oprócz tego przedsiębiorca zyskuje przysłowiową spokojną głowę, gdyż ryzyko niewypłacalności dłużnika zostaje przeniesione na nabywającego. Firma nie jest też obciążona stałymi kosztami prowadzenia windykacji. W konsekwencji przedsiębiorca ma możliwość elastycznego zarządzania stanem gotówki w firmie.

Cena zakupu wierzytelności zawsze jest niższa od jej wartości nominalnej. Im starsza wierzytelność, tym większa różnica. Przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności będą w stanie obsłużyć je dużo sprawniej, ponieważ na tym koncentrują swoją podstawową działalność. Nie znaczy to jednak, że chętnie zapłacą każdą cenę. Do naszej krótkiej analizy należy włączyć takie czynniki jak: wartość pieniądza w czasie, koszty i czas dochodzenia wierzytelności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz