piątek, 20 lutego 2015

Inwestowanie w wierzytelności - krótki poradnik dla inwestora

Inwestowanie w wierzytelności to stosunkowo nowe, ale coraz popularniejsze zjawisko. Patrząc na dynamiczny rozwój branży zarządzania wierzytelnościami, można powiedzieć, że ta forma lokowania kapitału będzie z pewnością nadal zyskiwać na znaczeniu. Warto zatem poznać sposoby inwestowania w tym obszarze i rządzące nimi zasady. 

Wybór odpowiedniej inwestycji

Coraz częściej słyszy się o spadku oprocentowania lokat bankowych, zawirowaniach na rynkach walutowych czy też utracie wartości złota. Zjawiska te najbardziej niepokoją inwestorów. Na szczęście istnieją inne, pewniejsze formy lokowania kapitału. Stosunkowo nowym sposobem inwestowania, który warto wziąć po uwagę szukając alternatywy na niepewne czasy, jest inwestycja w wierzytelności. Warto bowiem podkreślić, że branża zarządzania wierzytelnościami jest niezależna od koniunktury rynkowej. Jak podaje KPF wartość nominalna wierzytelności obsługiwanych na początku ubiegłego roku w liczbach bezwzględnych przekroczyła 50 mld zł, co oznacza przyrost o blisko 30 mld zł w stosunku do 2010 r. Co więcej, aż 75% firm z tej branży spodziewa się dobrej koniunktury w bieżących roku.

Dwie drogi inwestowania 

Inwestycja w wierzytelności może odbywać się w dwojaki sposób – za pośrednictwem obligacji firm zarządzających wierzytelnościami (takie obligacje, notowane na rynku Catalyst, emituje m.in. Casus Finanse), jak też za pośrednictwem certyfikatów funduszy sekurytyzacyjnych, czyli dedykowanych podmiotów powoływanych do profesjonalnej obsługi wierzytelności. Pierwsze z nich pojawiły się w Polsce kilka lat temu, jednak dopiero od 2 – 3 lat obserwujemy znaczne wzrosty w tym obszarze. Rośnie zarówno liczba funduszy oferujących tego typu produkty, jak też zainteresowanie inwestorów. 

Idea działalności funduszy sekurytyzacyjnych polega na emisji certyfikatów inwestycyjnych, które następnie obejmują inwestorzy. Za pozyskane środki fundusz kupuje portfele wierzytelności, którymi zarządza podmiot serwisujący. Fundusze te nie są jednak dostępne dla każdego. Minimalną kwotę inwestycji w fundusz sekurytyzacyjny przez osobę indywidualną określa Ustawa o funduszach inwestycyjnych, art. 187, pkt. 6: cena emisyjna jednego certyfikatu nie może być niższa niż równowartość w złotych 40 000 euro. Ci, którzy chcą inwestować w wierzytelności, a nie akceptują tak wysokiego progu wejścia, mogą skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych firm zarządzających wierzytelnościami (tzn. obligacji). Charakteryzują się one niskimi kwotami wejścia i w związku z tym dużą dostępnością. 

Dywersyfikacja portfela 

Jak pokazują dotychczasowe wyniki funduszy sekurytyzacyjnych, lokata kapitału w portfele wierzytelności gwarantuje atrakcyjne zwroty z inwestycji. W przeciwieństwie do wahań giełdowych, fundusze te wykazują się systematycznym, stabilnym wzrostem wartości certyfikatu na poziomie kilkunastu procent rocznie. Wynika to z przewidywalnej jakości środków, obsługiwanych przez fundusz. Większość portfeli wierzytelności dostępnych w ofercie funduszy sekurytyzacyjnych to portfele bankowe. 

Warto jednak zadbać o to, by poza portfelami bankowymi w posiadaniu inwestora znalazły się także inne – np. MŚP, ubezpieczeniowe czy telekomunikacyjne. Polityka stosowana przez dobre fundusze sekurytyzacyjne ma bowiem na celu osiągnięcie jak najkorzystniejszej stopy zwrotu poprzez dywersyfikację portfela. Zgodnie z krzywą odzysku, w przypadku inwestycji w zobowiązania dłużne, najszybszy zwrot zapewnią inwestorom portfele detaliczne i MŚP. Z kolei wierzytelności hipoteczne to zysk rozciągnięty w dłuższym okresie, co najmniej pięcio-dziesięcioletnim. 

Wszystkie fundusze inwestycyjne, w tym sekurytyzacyjne objęte są kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, co sprawia, że ta forma inwestowania jest nie tylko opłacalna, ale też jak najbardziej bezpieczna. 


Casus Finanse

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz